نمایندگی انواع باتری ها ( مرکز پخش باتری ) در تبریز 

باتری ها به عنوان ذخیره کننده ی انرژی، کاربردهای فراوانی دارند و هر باتری برای هدف مشخصی طراحی می‌‌ شود و براساس نیاز مورد نظر می‌‌ تواند مورد استفاده قرار گیرد. عمدتاً دو نوع باتری وجود دارد: پیل‌‌ های اولیه و ثانویه. هر چند، باتری‌ها را می‌ توان به چهار دسته اصلی یعنی پیل اولیه، پیل ثانویه، پیل سوختی و پیل یدک نیز دسته‌‌بندی کرد و بطور کلی هر باتری از سه بخش تشکیل می شود: ۱- آند (یا همان قطب منفی) ۲- کاتد (یا همان قطب مثبت) ۳- الکترولیت (که بین آند و کاتد قرار میگیره).

باتری خشک، باتری نیکل کادمیوم (Ni-Cd)، باتری نیکل متال هایدرید (Ni-MH)، باتری لیتیوم (Li)، باتری اسیدی، سلول‌های الکترو شیمیایی و باتری خورشیدی از انواع باتری‌ ها هستند. کاربرد باتری‌ ها برای فعال کردن مدار است (یعنی روشن کردن و به کار افتادن مدار)، به طوری که تمام مدار‌هایی که با باتری کار می‌ کنند، بدون باتری باید دور انداخته شوند، زیرا بدون باتری هیچ کدام از وسایل نقلیه مانند خودرو و یا وسایل الکترونیکی مهم مانند لپ‌تاپ، تبلت، تلفن‌ همراه، ساعت و … کار نمی کنند. ما حتی هنگام خرید این دستگاه های الکترونیکی نیز توجه می کنیم تا ببینیم که ظرفیت و کیفیت باتری داخل شان چگونه است.

انواع انواع باتری ها در تبریز

پیل اولیه (باتری‌‌ های غیر قابل شارژ)

باتری‌‌ های غیر قابل شارژ به عنوان باتری‌‌ های اولیه یا پیل اولیه شناخته می‌‌ شوند. باتری‌‌ های اولیه، آن‌ دسته از باتری هایی هستند که وقتی انرژی ذخیره شده آن‌ ها یک بار به طور کامل استفاده می‌‌ شود، نمی‌‌ توان دوباره از آن‌ ها استفاده کرد.

انواع باتری های غیر قابل شارژ عبارتند از:

پیل ثانویه (باتری‌‌ های قابل شارژ)

باتری‌‌ های قابل شارژ به عنوان پیل ثانویه شناخته می‌‌ شوند. این نوع باتری‌‌ ها را می‌‌ توان با وصل کردن به شارژ، بارها و بارها مورد استفاده قرار داد و قبل از اینکه نیاز به تعویض باتری باشد، استفاده‌‌ های متعددی از آن کرد.

این باتری‌‌ ها در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌ گیرند:

باتری‌‌ های ثانویه یا قابل شارژ انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

پیل یدک

باتری‌‌ های یدک (Reserve Battery) به عنوان باتری اضطراری (Stand-by Battery) نیز شناخته می‌‌ شوند. الکترولیت این باتری‌ ها در حالت جامد تا زمان رسیدن به نقطه ذوب، غیرفعال می‌‌ ماند. به محض رسیدن به نقطه ذوب، هدایت یونی شروع و باتری فعال می‌‌ شود.

انواع باتری های یدک عبارتند از:

این باتری‌‌ ها در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌‌ گیرند:

پیل سوختی

در این دسته از باتری‌‌ ها، مواد فعال از منبع خارجی تغذیه می‌‌ شوند. پیل‌‌ های سوختی تا زمانی که مواد فعال با الکترودها تغذیه شوند، قادر به تولید انرژی الکتریکی هستند. غشای تبادل پروتون از گاز هیدروژن و اکسیژن به عنوان سوخت استفاده می‌‌ کند. واکنش در داخل پیل صورت می‌‌ گیرد و نتیجه آن تولید آب، الکتریسیته و حرارت است. اجزای اصلی پیل‌‌ های سوختی عبارتند از: آند، کاتد، الکترولیت و کاتالیزگر.

مزایای پیل سوختی عبارتند از:

از کاربردهای پیل سوختی نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد: