شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 صبج لغایت 5 بعد از ظهر
 انتخاب کفش مناسب | معرفی خدمات شما در سایت تعمیرکار 118 تبریز

انتخاب کفش مناسب | معرفی خدمات شما در سایت تعمیرکار 118 تبریز

انتخاب کفش مناسب

کفش مناسب می تواند به سالم نگه داشتن پا و بهبود فعالیت بدنی شما کمک کند و بدن شما را از معرض آسیب ها در امان نگه دارد. در صورت انتخاب کفش مناسب با نوع فعاليت تان، هر مشکل یا بیماری هم که در پاهایتان داشته باشید هنگام انجام امور روزانه مثل کار، ورزش، پیاده روی، …  راحت خواهید بود و به حفظ سلامتی پاها و مفاصل بدنتان کمک زیادی خواهید کرد.

انواع کفش ( انتخاب کفش مناسب )

کفش مناسب چه کارهایی می تواند برای شما انجام دهد؟ 

1. پا را کوسن کند: قسمت میانی بخش اصلی کفش است که کوسن را فراهم می کند. با کمال تعجب، کفش نامناسب باعث می شود نیرویی که در بدن می گذرد خیلی کم شود، انرژی بدن گرفته شود و شما خیلی زود احساس خستگی کنید. اما کفش مناسب که در پاها کوسن درست می کند این مشکل را حل می کند.

2. کف پا را پشتیبانی کند: کفش شما هنگام لمس زمین باید به تراز کف پا کمک کند.

3. احساس راحتی به شما دهد: کفش مناسب باید بلافاصله بعد از پوشیدن به پاهای شما احساس راحتی بدهد.

4. خوب و متناسب باشد: حتماً در انتهای کفش حداقل 1.5‒1 سانتی متر فضای خالی وجود داشته باشد و باید به اندازه کافی پهن باشد که بتواند پاهایتان به راحتی درون کفش قرار بگیرد. 

نحوه انتخاب کفش مناسب

نحوه انتخاب کفش مناسب ( انتخاب کفش مناسب )

سعی کنید کفش ورزشی خود را از فروشگاه های تخصصی لوازم ورزشی خریداری کنید، زیرا کارکنان شما را در مورد انتخاب نوع کفش مورد نیاز برای فعالیت یا ورزش خود راهنمایی کاملی می کنند و می توانند کفش مناسب ادازه پای شما بدهند تا پاهایتان به درستی در کفش جا بگیرند، بنابراین شما در انتخاب اندازه مناسب به مشکل برنخواهید خورد.

 • کفش را بعد از ورزش یا در پایان روز بخرید. این امر به شما اطمینان می دهد که وقتی پای شما در بزرگترین حالت قرار دارد، احساس راحتی کنید.
 • کفش هایی را بپوشید که از همان نوع جوراب برای انجام فعالیت خود استفاده می کنید.
 • از دستیار فروشگاه بخواهید هر بار که کفش خریداری می کنید، پاهای شما را اندازه گیری کند زیرا ممکن است با افزایش سن، پاهای شما بزرگتر و پهن تر شود. همچنین معمول است که یک پا کمی بزرگتر از پای دیگر باشد.
 • در هنگام پوشیدن کفش، بررسی کنید که می توانید تمام انگشتان پاهایتان را تکان دهید تا هنگام راه رفتن یا دویدن، پای خود را در داخل کفش به آسانی حرکت دهید.
 • کفش به محض امتحان کردن باید راحت باشد. به حرف هایی مثل “بعد از چندبار پوشیدن باز می شود” اعتماد نکنید.
 • برای اطمینان از راحتی آن ها چند قدم در کفش خود راه بروید یا بدوید.
 • اطمینان حاصل کنید که کفش پاشنه پا را چنگ می زند. هنگام حرکت پاشنه کفش شما نباید در کفش بلغزد.
 • به عرض و طول توجه کنید. اگر توپ پایتان احساس خفگی و فشار می کند، سؤال کنید که آیا شماره بزرگتری از این کفش هست یا خیر. 
 • داخل کفش را حس کنید تا برچسب ها، درزها یا مواد دیگری را که ممکن است پا را تحریک کند بررسی کنید.
 • کف پا را بررسی کنید. آیا آنها به اندازه کافی محکم هستند تا در برابر اشیاء مضر از پاهایتان محافظت کنند؟ سعی کنید روی هر دو سطح نرم و سطح سخت قدم بردارید.
 • اگر ورزش می کنید، ایده خوبی است که کفش هایی را انتخاب کنید که مخصوص برای آن ورزش طراحی شده باشد. کفش های خاصی وجود دارد که برای تنیس، گلف، فوتبال، دویدن، دوچرخه سواری و سایر ورزش ها طراحی شده است. هرکدام از طراحی ها، از مواد و وزن متفاوتی برخوردار هستند تا بتوانند از پا در مقابل فشارهای فعالیت خاص محافظت کنند.

قدم زدن در مقابل دویدن

قدم زدن در مقابل دویدن ( انتخاب کفش مناسب )

اگر به کفش پیاده روی احتیاج دارید، به دنبال کفش سبکی باشید که پاشنه و قوزک پایتان در آن راحت باشد. این ویژگی ها ممکن است به کاهش درد پاشنه و سوزش یا حساسیت به قوزک در پا کمک کند. برخی از مردم یک کف گرد یا تند را روی کفش ترجیح می دهند تا بتوانند به راحتی وزن خود را از پاشنه به پا تغییر دهند.

اگر برای دویدن به کفش نیاز دارید و یک کفش سنتی شیک را ترجیح می دهید، به دنبال جذب کلی شوک و مقاومت خوب در پیچشی باشید (یعنی کفش نباید به راحتی پیچ شود). این ویژگی ها ممکن است به محافظت در برابر ضرب دیدگی ساق پا، تاندونیت، درد پاشنه پا، شکستگی استخوان و سایر صدمات بیش از حد کمک کند.

چگونه کفش ها روی پاها و مفاصل شما تأثیر می گذارند؟

اگر کفش های شما خیلی تنگ، خیلی شل و یا به اندازه کافی مناسب نیست، فعالیت بدنی ممکن است آسیب را روی پاها، مچ پا، انگشتان و سایر مفاصل ایجاد کند. این فشار مداوم ممکن است به درد و جراحات منجر شود.

انتخاب نامناسب کفش می تواند به صدمات ورزشی رایج از جمله شکاف های ساق پا و درد تاندون آشی، بوجود آمدن نقطه های گردو سفت و پینه پا، ناخن های درشت یا مشکلات خلسه و درد کمر کمک کند. چنین جراحاتی ممکن است فعالیت شما را به میزان قابل توجهی محدود یا متوقف کند.

حتی استفاده کوتاه مدت از کفش های اشتباه می تواند باعث ایجاد آسیب و درد در استخوان ها و مفاصل شما و بافت های نرم آن ها شود. به عنوان مثال، اگر مرتباً بخاطر شغل خود مجبور به مدت طولانی ایستادن باشید. کفش شما می تواند تأثیر بسزایی در راه رفتن یا قدم گذاشتن تان بگذارد.

حرکت پاهای شما در طی هر مرحله بر چگونگی پیگیری بقیه بدن تأثیر می گذارد. وقتی به طور صحیح قدم بردارید، ابتدا پاشنه شما با زمین تماس برقرار می کند. سپس، قوس کمی به سمت داخل می چرخد ​، اجازه می دهد تا قوزک پا و سپس انگشت بزرگ تماس برقرار کند. پاشنه پا از زمین خارج می شود که به شما امکان می دهد قوزک پا و انگشتان پای خود را فشار دهید.

قوس برخی از افراد بیش از حد به داخل می چرخد ​ یا کافی نیست که هر یک از این ها می تواند تاثیری بگذارد که چگونه پاهای شما شوک را جذب می کنند. این امر می تواند به آسیب اضافی در سایر مفاصل منجر شود. برخی از انواع کفش از جمله کفش های پاشنه بلند برای استفاده هنگام فعالیت طولانی مناسب نیستند.

تهیه شده توسط واحد فنی سایت تعمیرکار 118

بروز رسانی توسط علیرضا اسمعیل زاده مورخه ۱۳۹۹/۰۳/۲۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *