شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 صبج لغایت 5 بعد از ظهر
 نحوه مراقبت و نگهداری از کولر آبی | معرفی خدمات شما در سایت تعمیرکار 118 تبریز

نحوه مراقبت و نگهداری از کولر آبی | معرفی خدمات شما در سایت تعمیرکار 118 تبریز

نحوه مراقبت و نگهداری از کولر آبی

در خصوص نحوه مراقبت و نگهداری از کولر آبی، ایده آل ترین حالت این است که در طول روز همیشه کولر آبی خانه یا شرکت را روشن نگه دارید و در کل روز هوای خنک داشته باشید. بیشتر مواقع البته این اتفاق می‌افتد. چیزی که به سختی می‌شود متوجه شد این است که کولر آبی چه زمانی خوب و بهینه کار نمی‌کند. بله شاید با خود بگویید که کولر روشن است و هوای خنک از آن خارج می‌شود، اما باید پرسید که آیا به دستگاه فشار وارد می‌شود؟ آیا تمام قطعات آن خوب و روان کار می‌کنند؟ کولر آبی درست مثل یک خودرو است. کولر آبی یک موتور دارد و برق مصرف می‌کند. درست همانگونه که شما روغن موتور ماشین، قطعات مختلف نظیر شمع و وایر و باطری را تعویض می‌کنید، موتورهای الکتریکی کولر های آبی نیز به توجه و رسیدگی کافی نیاز دارند تا موثر و خوب کار کنند. در ادامه لطفا همراه ما باشید تا به بررسی نحوه مراقبت و نگهداری از کولر آبی را بپردازیم.

 افزایش کارایی کولرهای آبی

نحوه مراقبت و نگهداری از کولر آبی

  • برای کارکرد بهینه کولرهای آبی، سعی کنید که قبل از اینکه دمای هوا به 30 درجه برسد، آنها را راه‌اندازی نکنید. با این کار در مصرف آب 50 درصد صرفه جویی می‌کنید.
  • پمپ آب را 10 دقیقه قبل از روشن کردن موتور کولر روشن کنید تا پوشال ها خوب خیس شوند و هوای خنکتری در فضا پخش شود و کولر بهتر کار کند.
  • هرساله در ابتدای فصل گرما و اوج استفاده از کولر آبی پوشال های آن را تعویض نمایید و اگر کولر آبی شما از نوع تسمه دار است سعی کنید هرساله با شروع فصل گرما نسبت به بررسی سلامت تسمه آن نیز اقدام نمائید.
  • كف كولر را با آب شست وشو دهید تا کاملاً تمیز شود و در صورت زنگ زدگی نسبت به ترمیم آن اقدام نمائید.
  • تجهیزات داخلی از جمله یاتاقان، فن هوادهی سانتریفیوژ و… کولر آبی را یکبار بوسیله آب شست و شو دهید و پس از خشک شدن آن را روغن کاری نمائید و از روان کار کردن این قطعات اطمینان حاصل نمائید.
  • بدنه کولر آبی و بخصوص پمپ های آب کولر آبی بشدت رسوب می گیرند و ممکن است بعد از گذشت یک فصل درست کار نکنند، در این صورت آن ها را از جاي خود خارج كرده و رسوب اطراف پروانه ها را تميز كنيد.
  •  در پايان فصل گرما آب موجود در کف کولر آبی  را خالی كرده و روی كولر را با برزنت یا پلاستیک بپوشانيد و شير فلكه آب ورودی به کولر آبی را ببندید.

نگهداری کولر آبی

قبل از شروع تابستان، دیواره‌های کولر را باز کنید و پوشال آن ها را بشویید تا هرگونه مواد خارجی و رسوب از روی آن ها و همچنین سینی کف کولر خارج و شسته شود. این کار باعث می‌شود تا آب تمیز به پوشال‌ها برسد و هر گونه رسوب و کثیفی و مواد خارجی در آب از بین برود. تسمه کولر را کنترل کنید و مطمئن شوید که انعطاف و کشش کافی داشته باشد. آن را بین دو انگشت قرار داده و فشار دهید. تسمه نباید بیش از 2.5 سانتی متر جابجا شود. اگر بطور مشهودی تسمه کولر شل شده و لق می‌زند باید عوض شود. اگر نمی‌توانید سلامت آن را تشخیص دهید می‌توانید از یک تکنیسین برق بپرسید. چنانچه موتور و یاتاقان‌های کولر ورودی روغن دارد آن ها را بطور منظم روغن کاری کنید. پوشال‌ها را کنترل کنید. چنانچه کهنه و کثیف شده‌اند آن ها را تعویض کنید. موتور و پمپ کولر را همزمان روشن کنید و ببینید که پوشال ها به صورت یکسان آب دریافت می‌کنند و خیس می‌شوند یا نه. سینی کف کولر را چک کنید تا هیچ گونه نشتی نداشته باشد. چناچه بر روی سینی کولر ترک خوردگی و سوراخ وجود دارد، از یک تکنیسین برق بخواهید تا آن را تعمیر کند.

نحوه مراقبت و نگهداری از کولر آبی

نگهداری کولر آبی در زمستان

به محضی که مطمئن هستید که دیگر به کولر آبی نیاز ندارید، باید آن را برای زمستان آماده کنید. درست مثل آماده سازی آن برای تابستان، باید آن را از هر گونه رسوب مواد معدنی تمیز کرده تا در هنگام زمستان سفت نشود و به بدنه کولر نچسبد. سینی کف کولر را تمیز کنید و آب داخل آن را کاملا تخلیه کنید. برای جلوگیری از یخ زدن لوله‌ی رابط آب از شیر فلکه، آن را از شیر فلکه جدا کرده و آب داخل آن را فوت کنید تا تخلیه شود. این مهم ترین قدم برای نگهداری کولر آبی در فصل زمستان است. حتی اگر دیگر مراحل را انجام ندادید، حداقل این کار را انجام دهید. بهتر است در طول زمستان کولر آبی را با پوشش برزنتی بپوشانید تا در برابر سرما محافظت شود.

تهیه شده توسط واحد فنی سایت تعمیرکار 118

بروز رسانی توسط علیرضا اسمعیل زاده مورخه ۱۳۹۹/۰۴/۱۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *