نمایشگاه بین المللی خودرو ( نمایشگاه صنعت خودرو و قطعات یدکی ) در تبریز 

نمایشگاه بین المللی تبریز، بزرگترین نمایشگاه در تمامی زمینه‌ها و تخصص‌ها پاویون های ایرانی و اعزام هیئت های تجاری به نمایشگاه های خارجی واقع در قطب اقتصادی ایران، شهر تبریز دایر می‌باشد. کارخانه‌ های فعال در صنعت خودرو انواع لوازم یدکی از جمله جعبه دنده، موتور و لوازم یدکی موتور، سیستم ترمز، لوازم برقی، کمک فنر و جعبه فرمان تولید می‌کنند و برای فروش در نمایشگاه بین المللی خودرو تبریز در معرض دید عموم قرار می دهند.

کارخانه‌های اصلی صنعت تولید لوازم یدکی خودرو شامل شرکت تولیدی صنایع کروز و شرکت سازه‌گستر سایپا در ایران، American Axle & Manufacturing، BorgWarner، Dana، Lear، Tenneco، Visteon  و بخش مربوط به خودرو Johnson Controls در آمریکا و Robert Bosch and Continental در آلمان، Delphi Automotive PLC در انگلیس، DENSO و Aisin Seiki در ژاپن،  Faurecia در فرانسه و Magna International در کانادا می‌شوند.

تقاضا برای لوازم یدکی انواع خودرو با میزان فروش خودرو رابطه‌ی مستقیم دارد و آن هم شدیدا تحت تاثیر میزان سود و بازار تعمیر و نگهداری خودرو است. سود کارخانه‌های تولید لوازم یدکی تا حدی به مشکلات تولید و تا حدی، به میزان تقاضا بستگی دارد. کارخانه‌های کوچک می‌توانند با تمرکز کردن روی یک سری لوازم یدکی خاص یا پیشرفته، در این بازار موفق باشند.

در حال حاضر بیش از 500 شرکت تولید قطعات خودرو در زنجیره تولید قطعه برای صنعت خودروسازی کشور فعالیت می‌کنند که در میان این شرکت‌ها، چند شرکت قطعه‌سازی به‌عنوان غول‌های این صنعت، بخش قابل‌توجهی از قطعات مورد نیاز صنعت خودروسازی را تولید می‌کنند.

بیشتر تولیدات کارخانه‌های تولید لوازم یدکی کشور شامل جعبه دنده، موتور، لوازم یدکی موتور و بدنه‌ می‌شوند و 15٪ کل درآمد این صنعت از فروش این لوازم یدکی است. دیگر محصولات شامل لوازم برقی، صندلی و لوازم داخل خودرو، سیستم ترمز، جعبه فرمان و کمک فنر، سیستم تهویه، پیستون و کاربراتور می‌شوند. کارخانه‌های تولید لوازم یدکی معمولا نزدیک کارخانه‌های تولید خودرو قرار دارند.

خدمات صنعت خودرو و قطعات یدکی در تبریز

خودرو یکی از مولفه‌های بزرگ زندگی انسان امروزی در تمام جوامع است. خودرو از سال‌های پایانی قرن نوزدهم به‌عنوان یکی از دستاوردهای علم و فناوری مدرن متولد شد و تا به امروز توانسته به‌تدریج تمام حوزه‌های فردی و جمعی زندگی ما را به بخشی از قلمرو وجود خود تبدیل کند و در راستای آن همه قلمروها را به تصرف خود در آورده است.

خودرو پدیده‌ای مدرن است که سابقه دیرینی در تاریخ زندگی انسان‌ها نداشته است و در یک فرآیند تاریخی و به تدریج توانسته به موقعیت کنونی خود برسد؛ یعنی موقعیتی که شامل تولید و مصرف انبوه در جامعه انسانی است. براساس بسیاری از نظریه‌های اجتماعی، برای توصیف جایگاه خودرو در زندگی انسان واژه اتوموبیلیزه شدن اختراع شد.

اتوموبیلیزه شدن اصطلاحی است که این مهم را بیان می‌کند که اغلب ابعاد وجودی، فردی، اجتماعی، فرهنگی و… به نوعی با این پدیده گره خورده است و در راستای آن نیز نوعی زندگی سیال، پرسرعت، پرتحرک، پویا و دگرگون شونده را برای انسان و جامعه امروزی ایجاد کرده است. خودرو نه‌تنها به‌عنوان نوعی تکنولوژی، بلکه به‌عنوان نوعی نماد در کلیت زندگی جامعه ما جای گرفته است. 

امروزه خودرو نوعی فردیت را برای انسان ایجاد کرده است. خودرو‌ها به مثابه نوعی خانه دوم برای ما هستند. ما اغلب به همان اندازه‌ای که زمان را صرف بودن در خانه می‌کنیم به همان اندازه نیز وقت‌های زنده خود را صرف زیستن در خودروها می‌کنیم. خودرو مانند خانه، مجموعه‌ای از طرح‌ها، رنگ‌ها و نمادها را با خود حمل می‌کند.