نمایندگی تعمیر، نصب و فروش انواع کولرهای آبی و گازی ( تعمیرات کولر ) در تبریز 

کولر نام مصطلح برای کلیه دستگاه‌هایی است که در اوقات گرم سال، خانه یا محل کار شما را خنک نگه می‌دارند، اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چگونه کار می‌کنند؟ در حالی که اکثر مردم کولر های گازی را با سرما یا تولید سرما مرتبط می‌دانند، علم خنک سازی منزل شما در واقع با انتقال گرما سروکار دارد. با از بین بردن آن گرما، هوای سرد باقی‌مانده خانه شما را خنک می‌کند. کولر آبی نوعی کولر است که با تبخیر آب، هوا را خنک می‌کند و با فرایند سرمایش تبخیری کار می‌کنند که در 2 نوع متحرک (دارای قابلیت جابه جایی و پرتابل بودن) و ثابت (دارای ابعاد بزرگ) موجود است و از قسمت های: موتور (دینام)، بدنه کولر (تشتک، سقف، ستون ها، دریچه ها)، پدهای پوشالی و پدهای سلولزی، شناور، جعبه تقسیم، خازن، حلزونی، توربین، شفت، یاتاقان، تسمه، فولی پیچ راه انداز (استارت)، سیم پیچ (کند) و سیم پیچ (تند) می باشد.

کولر گازی نیز نوعی دستگاه تهویه است که به کمک سیکل تبرید تراکمی، گرما را از اتاق گرفته و آن را در خارج اتاق دفع می‌کند و تشکلیل شده از 2 قسمت اصلی پنل خارجی ( کمپرسور، کندانسور یا تقطیر کننده، شیر انبساط یا لوله مویین، فن ) و پنل داخلی ( فن خنک کننده، اواپراتور یا تبخیرکننده، فیلتر هوا، لوله تخلیه، دریچه ) می باشد. در بعضی دستگاه‌ها امکان معکوس کردن این سیکل یا چرخه وجود داشته و می‌توان کولر را تبدیل به پمپ حرارتی کرد و در فصل زمستان از آن برای گرمایش استفاده کرد. با تعمیرکار 118 همراه باشید تا با چگونگی کارکرد انواع کولرهای آبی و  گازی، ویژگی‌های جدید و تکنولوژی های به کار رفته در آن ها، پنل داخلی و خارجی و اجزاء درون آن‌ ها و برندهای متداول کولرهای آبی و گازی در ایران جهت خرید، نصب و تعمیر کاملا آشنا شویم.

تعریف نکاتی در خصوص تعمیر و رفع عیب انواع کولرهای آبی و گازی در تبریز

تعمیر کولر آبی

دیواره‌ های کولر را جدا کنید و در صورت نیاز پوشال‌ ها را تعویض کنید. ضمنا پوشال‌ ها باید به گونه‌ ای توسط توری‌ های سیمی محکم به در پوش‌ ها بسته شوند که آب از آن ها بر روی فن یا تسمه و پمپ و موتور نریزد. کف کولر را شست و شو داده و در صورت زنگ زدگی یا سوراخ شدن آن را ترمیم کنید. البته بهتر است در پایان فصل گرما و از کار انداختن کولر محل‌ های زنگ زده را ضد زنگ زده و رنگ کاری کنید.

یاتاقان‌ های توربین و جا روغنی روی موتور را روغن کاری کنید و با دست هر دو فلکه را بچرخانید. تا مطمئن شوید که مانعی در حرکت آن ها موجود نیست. تسمه و فلکه‌های موتور و توربین باید در یک امتداد باشند. تا موجب لنگی و ساییدگی تسمه و لرزش نشود. در صورت ساییدگی و بریدگی تسمه آن را تعویض کنید. معمولا پمپ‌ های آب احتیاج به روغن کاری ندارند ولی آن ها را از جای خود خارج کنید.

رسوب اطراف پروانه‌ ها را تمیز کنید، همچنین صافی آن را تمیز کرده و در جاي خود قرار دهید. با پر کردن تشتک تحتانی از آب و روشن نمودن واتر پمپ اطمینان حاصل نمایید که مسیر آب در شیلنگ، سه راهه و آب پخش کن‌ ها باز است. ناودان‌ های پخش کننده مستقر در پوش‌ ها را تمیز کرده تا منافذ آن‌ها باز شود. نحوه تنظیم شناور به گونه ای باشد که آبی از تشتک یا دریچه اطمینان سرازیر نشود.

هنگام روشن کردن کولر ابتدا به مدت ده دقیقه واتر پمپ را روشن کرده تا پوشال‌ها خیس شوند. قبل از روشن کردن موتور اصلی کولر براي اولین بار پارچه بزرگی را خیس نموده، جلوی دریچه‌ ها گرفته تا ذرات زنگ و گرد و خاک را به خود گرفته و محیط را کثیف نکند. در پایان فصل گرما آب تشتک را خالی کرده و روی کولر را با برزنت بپوشانید و شیر فلکه آب را بسته و حتی الامکان لوله‌ های رابط را قطع نمایید.

تعمیر کولر گازی

دستگاه روشن می شود، اما هوا از دریچه ها وارد نمی شود. اولین کار پیدا کردن تهویه کننده ی هواستو سپس جدا کردن پنل و مشاهده اینکه آیا چراغی روشن و موتور بیش از حد داغ است یا نه که هر دوی این علامت ها نشان دهنده ی این هستند که دستگاه چه مشکلی دارد.

هر بار که کولر گازی را روشن می کنید کلید قطع و وصل برق می پرد. یک دژنکتور ضعیف، یک کنتاکتور خراب و کمپرسوری که به زمین متصل شده باشد، همگی می توانند از دلایل آن باشند. همچنین ممکن است به دلیل آن باشد که پره های فَن کندانسور به زمین چسبیده باشند. فن کار می کند اما کمپرسور کار نمی کند.

سیستم دستگاه بیرونی کار می کند اما فن داخل کار نمیکند. در این مواقع ممکن است چندین عامل دخیل باشند. ممکن است فیلترتان کثیف باشد، یکی از خازن ها شکسته باشد ، یکی از سیم ها سوخته باشد ، موتور گردش هوا خراب شده یا شکسته باشد، قسمت مرکزی فن شکسته باشد و یا لوله های اواپراتور کثیف باشد.

دستگاه از کار افتاده و پس از آنکه یکی دو ساعت خاموش ماند، هنگامی که آن را روشن کنید مجدداً کار میکند. این یکی از نشانه های رایج عملکرد بد موتور است که معمولاً مشکل از موتور کندانسور قسمت خارجی است اما گاهی هم مشکل از موتور دمنده ی هوای قسمت داخلی است.

خدمات تعمیرات کولر در تبریز

خدمات تعمیرات کولر گازی در تبریز شامل: تعمیر کولر آبی، سرویس کولر آبی، تعویض پوشال کولر آبی، نصب کولر آبی، تعویض پمپ کولر آبی، تعویض تسمه کولر آبی، تعویض و تعمیر موتور کولر آبی و… می باشد. در تعمیر کولر آبی استفاده از قطعات اصلی و نیروی متخصص بسیار اهمیت دارد در غیر این صورت علاوه بر افزایش هزینه، از کیفیت کولر آبی شما کاسته می شود. پس دقت داشته باشید که تعمیرات خود را به دست نیروی متخصص در این زمینه سپرده تا کیفیت کار را تجربه کنید.

خدمات تعمیرات کولر گازی در تبریز شامل: تعمیر برد کولر گازی، تعمیر کمپرسور کولر گازی، تعویض کمپروسور کولر گازی، تعمیر و یا تعویض موتور فن کولرگازی و… می باشد. در تعمیر کولر گازی استفاده از قطعات اصلی و نیروی متخصص بسیار اهمیت دارد در غیر این صورت علاوه بر افزایش هزینه، از کیفیت کولرگازی یا اسپلیت شما کاسته می شود. پس دقت داشته باشید که تعمیرات خود را به دست نیروی متخصص در این زمینه سپرده تا کیفیت کار را تجربه کنید.