احداث گلخانه ( نمایندگی فروش تجهیزات و محصولات گلخانه ای ) در تبریز

احداث گلخانه در تبریز یکی از شغل های پردآمد و پرطرفداری است که امروزه تبدیل به یک فرصت شغلی و درآمدزایی برای مردم ساکن این منطقه شده است. تبریز نیز شهریست دارای هوایی اقلیمی و کم رطوبت است و حد متوسط بارندگی آن در سال 285 میلی‌ متر است. این جلگه در اثر ارتفاعی که از سطح دریا دارد، دارای زمستان‌های طولانی و سرد و تابستان‌های معتدل است و از آنجایی که گياهان براي داشتن رشد مطلوب نياز به شرايط خاصی از نظر شدت نور، دمای روزانه، دمای شبانه، ميزان رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک دارند، برای توليد و پرورش تجاری گياهان با کيفيت بالا و در تمام طول سال بايد شرايط محيطی مطلوب مهیا شده و عوامل خسارت زا نظير آفات و بیماری ها، باد، طوفان ها ويرانگر، سرما و يخبندان و …..  کنترل شوند.

از این رو احداث گلخانه در تبریز تنها راه چاره علاقه مندان به کاشت و پرورش محصولات کشاورزی است زیرا گلخانه محیطی است که به راحتی می توان در داخل آن شرایط محیطی را تحت کنترل درآورد و به سمت رشد مطلوب گیاه سوق داد. امروزه، با توجه به نياز روزافزون بازار، چه از نظر توليد گل و گياهان زينتی و چه از نظر سبزيجات و صيفی جات خارج از فصل، تولیدات گلخانه ای، به يکی از سود آورترين بخش های کشاورزی در تبریز تبديل شده است. احداث هر متر مربع گلخانه (اسکلت و پوشش) با توجه به نوع تجهیزات مورد استفاده در آن متغیر می باشد و  هزینه های دیگری همچون سیستم سرمایشی، گرمایشی، آبیاری، اخذ مجوز و … نیز وجود دارد. 

محصولات گلخانه ای در تبریز که سودآوری کلانی دارند در ابتدا کاشت سبزیجات می باشد و سپس محصولاتی که بتوان در سال بیش از یکبار کاشت و برداشت کرد که به عنوان مثال می توان محصولاتی نظیر خیار و گوجه فرنگی را نام برد که هم امکان اشت دارند و هم بازار فروش خوبی دارند (علاوه بر بازارهای داخلی امکان صادرات به کشورهای خارجی نیز وجود دارد) و در تمامی فصول سال طرفداران خود را دارند. محصولات دیگری همچون فلفل، توت‌ فرنگی، طالبی، بادمجان و سبزیجات برگی (گشنیز، ریحان، شاهی و اسفناج) و از دسته محصولات دیگر شامل گل و گیاهان زینتی شاخه بریده (رز، گلايول و داودی) و گل‌ های آپارتمانی و همچنین گیاهان دارویی نیز قابلیت کشت و سودآوری خوبی دارند.

محصولات گلخانه‌ای مانند قارچ دکمه‌ ای و صدفی از دیگر محصولات می‌ باشند. زعفران نیز محصولی که به‌ تازگی پرورش آن در گلخانه‌ ها رواج یافته است مثالی دیگر از انواع محصولات قابل‌ کشت در گلخانه‌ ها می‌ باشد. حال نوبت می رسد به بخش مهم این فرایند یعنی تجهیزات مورد نیاز برای احداث گلخانه در تبریز که بدون آن ها نمی توان کاری از پیش برد. برای اینکه بدانیم به چه تجهیزاتی نیاز داریم و در چه ابعاد و اندازه ای، نخست باید اهداف خود از احداث گلخانه مشخص کنیم و ببینیم ککه ظرفیت و امکانات ما چقدر است.

سپس نوبت خرید و فراهم کردن تجهیزات می رسد اما قبل آن باید بدانیم که این تجهیزات چه هستند. در اینجا ما نام این تجهیزات را آورده ایم که عبارتند از هواساز، فن سیر کوله، ناودان گلخانه، مشعل هیتر گلخانه، قطعات سازه گلخانه، تهیزات هوشمند گلخانه، دستگاه ویبراتور گردافشانی، لامپ رشد گیاه، برق گلخانه، سیستم های سرمایشی گلخانه، تجهیزات آبیاری گلخانه، تجهیزات پوششی گلخانه، تجهیزات بستر کشت گلخانه ای و … که باید مطابق با نیاز شما حریداری و فراهم شوند تا بتوانید یک گلخانه خوب و عالی را بسازید.

عوامل مهم هنگام احداث گلخانه در تبریز

احداث گلخانه کار چندان سختی نیست اما نگه داری و کنترل از گلخانه است که شرط است و نحوه این کنترل است که نشان خواهد داد ما به موفقیت رسیدیم یا نه! این عوامل مهم ه باید کنترل شوند و حواسمان به آن ها باشد عبارتند از: گرما، خنک سازی، حفظ انرژی، روشنایی تکمیلی، کنترل ها، آبیاری، ذخیره سازی، آفت کش ها، کودها و … که اگر در هر کدام از این موارد کوچکترین غفلتی شود باعث شکست ما خواهد شد و ضرر مالی کلانی خواهیم دید.

انواع گلخانه در تبریز

گلخانه ها نیز انواع خاص خود را دارند که موقع احداث باید به این مورد توجه کرد. گلخانه ها 2 نوع هستند، تک واحدی و چند واحدی. گلخانه‌ تک‌ واحدی معمولا بهترین انتخاب برای کشاورزان کوچکی است که قصد دارند روی زمینی کمتر از ۹۳۰ مترمربع کشت کنند. در گلخانه‌ های تک‌ واحدی، در صورت نیاز به فضای بیشتر، ساخت گلخانه‌‌ های بیشتر آسان است. در هر گلخانه می‌ توان محیط کشت جداگانه‌ ای را فراهم کرد. همچنین می‌ توانیم گلخانه‌ های مجزا را در زمانی که از آن ها استفاده نمی‌ شود، تعطیل کنیم. این گلخانه‌ ها برای مناطقی با بارش برف سنگین و محل‌ های غیر مسطح مناسب‌ تر هستند. ساخت گلخانه‌ های تک‌ واحدی کم‌ هزینه‌ تر است، چون هزینه‌ های آماده‌سازی مکان و نصب گلخانه در آنها کمتر است. گلخانه های چند واحدی نیز بالاترین انعطاف‌ پذیری را دارد و معمولا در اندازه‌ ی بیش از ۹۳۰ متر مربع، بیشترین کارایی را دارند و مقرون‌ به‌ صرفه هستند. گرما را می‌توان متمرکز کرد و هزینه‌ های گرمایش، ۲۵٪ کمتر از مساحت برابری از گلخانه‌ های تک‌ واحدی است. خدمات رفاهی مانند آب و برق، متمرکز هستند و نصب آن ها آسان‌ تر است. حتما فضایی را برای گسترش گلخانه در آینده در نظر بگیرید، چون بیشتر کسب‌ و کار ها به‌سرعت رشد می‌ کنند.