مرکز خشکشویی و اتوشویی ( خشکشویی ) در تبریز 

از زمانی که انسان ها شروع به پوشیدن لباس کرده اند، شست و شوی همواره بخشی از تاریخ بوده است، بنابراین هر کشور و منطقه ای با توجه به فرهنگ خودشان نسبت به این کار اقدام کرده است. در اغلب فرهنگ ها و قومیت های مختلف شست و شو به جنسیت نیز وابسته بوده و زنان همواره این مسئولیت را به دوش کشیده اند.

انقلاب صنعتی به تدریج برای اموری همچون لباسشویی نیز راه حل های مکانیکی و اتوماتیک ایجاد نمود، به ویژه ماشین لباسشویی و خشک کن. به مرور زمان شستشو نیز همانند برخی از مشاغل مانند پخت و پز و مراقبت از فرزندان، هم در خانه و هم در اماکن تجاری انجام میشد. در واقع خشکشویی که به شستن لباس ها و دیگر پارچه ها اشاره دارد به مرور زمان، به عنوان یک کسب و کار مستقل، برای خدماتی مانند شست و شو و اتوکشی شناخته شد.

بعضی از افراد فکر می کنند که خشکشویی همان اتوشویی است و تفاوتی بین این دو قائل نیستند درصورتیکه بین خشکشویی و اتو شویی تفاوت های زیادی وجود دارد که میتوان به نحوه مراحل انجام و هزینه هر یک از این دو اشاره کرد که خشکشویی و اتوشویی را از یکدیگر متمایز می کند، اما چیزی که بین این دو مورد یکسان استوسایل و تجهیزات مورد نیاز برای شروع این کار است که عبارتند از: لباسشویی صنعتی، خشک کن صنعتی، اتو پرس، دیگ بخار، آبگیر صنعتی، چوب لباس دستی، کاور لباس، مواد شوینده، پودر خشکشویی، مواد مورد نیاز برای رفع لکه ها.

تعریف نکاتی در خصوص خشکشویی در تبریز

شستن لباس ها در گذشته در آبراهه‌ ها انجام می شد و به آب اجازه می داد تا موادی را که ممکن است باعث لکه و کثیفی شود با خود حمل کند. هنوز هم از این روش در مناطق روستایی کشور های فقیر استفاده می شود. تلاطم آب به تمیز کردن کثیفی ها کمک می‌کند، بنابراین لباس‌ های شسته شده در اثر ماساژ دادن، چرخاندن و یا ضربه زدن آن به سطوح مختلف اتفاق می افتاد. در برخی از فرهنگ ها مانند آسیای شرقی افراد برای شست و شوی لباس از یک تکه چوب استفاده می کردند.

به این صورت که با ضربه زدن به وسیله ی چوب و همزمان خیس کردن لباس، لکه ها و آلودگی ها را از آن جدا می کردند. در بسیاری از مناطق سطوح چوبی یا سنگی در نزدیکی رودخانه ها و آب ها نصب شدند تا کار شستشو را ساده تر کنند. این سطوح بعدها با ورقه های فلزی جایگزین شدند. بعد از تمیز کردن لباس‌ها و سایر اقلام پارچه ای و شستن، آن ها را می فشردند تا آب اضافی تخلیه شود. که این عمل چلاندن آسیب های زیادی به بافت پارچه ها وارد می نمود.

سپس آن‌ها را بر روی ستون‌ها و یا طناب ها آویزان می کردند تا در معرض نور آفتاب خشک شوند و یا گاهی بر روی علف‌ های پاک، بوته‌ها و یا درختان قرار می دادند. اما برخی از البسه در اثر این نوع از شست و شو حالت اولیه خود را از دست می دادند و بعد از مدت کوتاهی فرسوده و زشت می شدند. به علاوه بعضی از این محصولات پارچه ای لکه های سخت و روغنی داشتند که به سادگی با شوینده ها از بین نمی رفت. فرایند خشک شویی یکی از راه هایی است که در تمیز کردن و شست و شوی البسه به کار می رود.

در این فرایند برای پاک کردن و از بین بردن لکه ها و  کثیفی های موجود بر روی لباس از مواد و حلال های شیمیایی مختلف استفاده می شود که بستگی به جنس و نوع پارچه بکار رفته در لباس ها دارد و چون در این روش آب هیچ نقشی ندارد به آن خشک شویی گفته می شود. اما در اتوشویی از اتوهای فلزی گرم برای رفع چین و چروک های لباس استفاده می شود که وزن و گرمای صفحات اتو باعث کشیده شدن الیاف موجود در لباس ها می شود و پس از سرد شدن لباس ها شکل خود را حفظ می کنند. اتوشویی به حفظ کیفیت لباس های شما کمک می کند. همچنین باعث افزایش طول عمر آن ها می شود.

خدمات خشکشویی و اتوشویی در تبریز

  • خشکشویی لباس عروس

  • خشکشویی کت و شلوار

  • خشکشویی لباس مجلسی

  • خشکشویی پرده

  • خشکشویی پتو