شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 صبج لغایت 5 بعد از ظهر
 سلامت دندان و دهان | معرفی خدمات شما در سایت تعمیرکار 118 تبریز

سلامت دندان و دهان | معرفی خدمات شما در سایت تعمیرکار 118 تبریز

سلامت دندان و دهان

دندان ساختارهایی سفیدرنگ در درون فک یا دهان بسیاری از مهره‌داران هستند که برای خوردن، جویدن و تکه‌ تکه کردن خوراک به کار می رود. دندان‌ها از بخش‌ های مختلفی تشکیل شده‌اند که از خارج به داخل عبارتند از:

1. مینا

2. عاج

3. اتاقک پالپ

4. ریشهٔ دندان

که هرکدام دارای تقسیم‌بندی تخصصی‌تری است. انسان دارای 20 دندان شیری (شمار دندان‌های شیری 20 عدد است؛ یعنی کودک در هر فک 10 دندان دارد و این ده دندان در دو نیمه راست و چپ به صورت قرینه قرار دارد.

دهان اولین عضو دستگاه گوارش بدن است که غذا و آب برای گوارش اول وارد این عضو می‌شوند. دهان شامل حفره دهان، دندان‌ها، زبان، بزاق، لثه و سقف دهان است. فک بالا ثابت است و حرکت نمی‌کند. ولی فک پائین حرکت دارد و عمل باز و بسته شدن دهان را انجام می‌دهد. در داخل استخوان هر فک حفراتی وجود دارد که ریشه دندان‌ها در آن قرار می‌گیرد. در این حفرات دندان‌ها به وسیله الیاف دور دندان به استخوان فک متصل می‌شوند. روی آرواره‌ ها و دور دندان را لثه می‌ پوشاند.

اجزای دندان ( سلامت دندان و دهان )

حقایق کلیدی درباره سلامت دندان و دهان

  • بیماری های دهان شایع ترین بیماری های غیر واگیر هستند و افراد را در طول زندگی تحت تأثیر قرار می دهند و باعث ایجاد درد، ناراحتی، بدشکلی و حتی مرگ می شوند.
  • تخمین زده شده است که بیماری شدید لثه ممکن است منجر به ریزش دندان شود که یازدهمین بیماری شایع در سطح جهان است.
  • در برخی از کشورهای آسیای اقیانوسیه، شیوع سرطان دهان (سرطان لب و حفره دهان) در 3 مورد، برتر از همه سرطان ها است.
  • بهداشت ضعیف دهان و استفاده ناکافی از فلوراید اثرات منفی بر سلامت دهان و دندان دارد.

بیماری های دهان 

بیشترین بیماری ها بیماری دهان است که این بیماری 7 نوع دارد. شامل پوسیدگی دندان، بیماری های پریودنتال (لثه)، سرطان دهان، HIV، ترومای دهان و دندان، شکاف لب و کام و نوما می باشد. تقریباً همه بیماری ها به میزان قابل توجهی قابل پیشگیری هستند و در مراحل اولیه قابل درمان هستند. مطالعه جهانی بیماری از سال 2016 تخمین زده است که بیماری های دهانی حداقل 3.58 میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده اند که پوسیدگی دندان های دائمی شایع ترین هستند. در سطح جهان، تخمین زده می شود که 2.4 میلیارد نفر از پوسیدگی دندان های دائمی رنج می برند و 486 میلیون کودک از پوسیدگی دندان های اولیه رنج می برند.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان هنگامی ایجاد می شود که بیو فیلم میکروبی (پلاک) روی سطح دندان ایجاد شود، قندهای آزاد موجود در مواد غذایی و نوشیدنی ها را به اسیدهایی تبدیل می کند که مینای دندان و عاج را به مرور زمان حل می کنند. با ادامه مصرف زیاد قندهای آزاد و استفاده ناکافی از فلوراید، ساختارهای دندان از بین می رود و در نتیجه باعث ایجاد حفره و درد می شود. همچنین در مراحل بعدی باعث عفونت سیستمیک و ریزش دندان می شود.

بیماری پریودنتال (لثه)

بیماری پریودنتال بر روی بافت هایی که دندان را محاصره کرده تأثیر می گذارد. که علائم این بیماری به صورت خونریزی یا تورم لثه (لثه)، درد و گاهی اوقات به عنوان بوی بد دهان مشاهده می شود. در شکل شدیدتر آن، از بین رفتن لثه و استخوان حمایت کننده باعث “جیب” و شل شدن دندان ها (پریودنتیت) می شود. بیماری شدید پریودنتال، که ممکن است منجر به از بین رفتن دندان شود، یازدهمین بیماری شایع در سطح جهان در سال 2016 بود. 2 علت اصلی بیماری پریودنتال بهداشت ضعیف دهان و استفاده از دخانیات است.

سرطان دهان

سرطان دهان سرطانی است که در محوطه دهان (زبان، کف دهان، کام سخت و لثه) تشکیل می‌گردد. سرطان دهان رشد یاخته‌ های بدخیم در دهان یا زبان است. این نوع سرطان نادر است ولی در عین حال خطرناک می باشد. سرطان دهان ممکن است لب‌ها، کام، زبان، غشاهای درونی لب یا گونه، یا ناحیه لوزه‌ ها را درگیر سازد. این سرطان در بزرگسالان بالای 40 سال شایع‌ تر می باشد، ولی شیوع آن در بین جوانانی که از تنباکوی جویدنی استفاده می‌کنند در حال افزایش است.

سرطان دهان ( سلامت دندان و دهان )

چگونه می توانیم از دندان و دهان خود محافظت کنیم؟

برای محافظت از دندان و دهان خود باید بهداشت دندان و دهان را خوب انجام دهیم.

1. حداقل دو بار در روز دندان های خود را با یک مسواک نرم و با خمیر دندان فلوراید مسواک بزنید.

2. روزانه نخ بزنید.

3. از دهانشویه استفاده کنید تا ذرات مواد غذایی پس از مسواک زدن و نخ دندان باقی نمانده باشد.

4. غذا های سالم مصرف کنید و مواد غذایی را با قندهای اضافه شده محدود کنید.

5. اگر فرچه مسواکتان بهم ریخته است یا فرسوده شده، هر سه ماه یا زودتر مسواک خود را تعویض کنید.

6. برنامه های معاینه منظم و تمیز کردن دندان ها را انجام دهید.

7. از مصرف دخانیات خودداری کنید.

همچنین به محض بروز مشکل در دهان و دندان با دندانپزشک خود تماس بگیرید. مراقبت از سلامت دهان و دندان شما یک سرمایه گذاری در سلامت کلی شما است.

تهیه شده توسط واحد فنی سایت تعمیرکار 118

بروز رسانی توسط علیرضا اسمعیل زاده مورخه ۱۳۹۹/۰۳/۰۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *